table of contents
LIMITS(5) | File Formats Manual | LIMITS(5) |
NAZWA¶
limits - definicja ograniczeń zasobów
OPIS¶
Plik limits (domyślnie /etc/limits lub LIMITS_FILE zdefiniowane w config.h) opisuje ograniczenia zasobów, jakie chcielibyśmy narzucić użytkownikom. Właścicielem tego pliku powinien być użytkownik root i wyłącznie dla niego plik ten powinien być dostępny do odczytu.
Domyślnie użytkownikowi 'root' nie są narzucane żadne ograniczenia. W rzeczywistości, przy użyciu tego sposobu nie jest możliwe narzucenie limitów dla kont równoważnych root (kont z UID równym 0).
Każdy wiersz definiuje ograniczenie dla użytkownika w postaci:
użytkownik ŁAŃCUCH_OGRANICZEŃ
ŁAŃCUCH OGRANICZEŃ składa się z połączonych definicji ograniczeń zasobów. Każde ograniczenie opisywane jest literą z następującą po niej wartością numeryczną limitu.
Dozwolone są następujące identyfikatory:
A: max. przestrzeń adresowa (KB)
C: max. rozmiar pliku core (KB)
D: max. rozmiar danych (KB)
F: maksymalny rozmiar pliku (KB)
M: max. locked-in-memory address space (KB)
N: max. liczba otwartych plików
R: max. resident set size (KB)
S: max. rozmiar stosu (KB)
T: max. czas procesora (CPU) (MIN)
U: max. liczba procesów
L: max. liczba sesji pracy dla tego użytkownika
P: priorytet procesu, ustawiany przez setpriority(2).
Na przykład, L2D2048N5 jest poprawnym ŁAŃCUCHEM OGRANICZEŃ. Z uwagi na lepszą czytelności przyjęto, że poniższe zapisy są równoważne:
nazwa_użytkownika L2D2048N5
nazwa_użytkownika L2 D2048 N5
Należy podkreślić, że reszta wiersza po nazwie_użytkownika traktowana jest jako łańcuch ograniczeń, zatem komentarze nie są dozwolone. Nieprawidłowy łańcuch ograniczeń zostanie odrzucony (nie będzie brany pod uwagę) przez program login.
Nazwa użytkownika równa "*" oznacza wpis domyślny. Jeżeli w pliku LIMITS_FILE istnieje wiele takich wpisów, to jako domyślny zostanie użyty ostatni z nich.
Pojedyncza kreska "-" całkowicie wyłącza ograniczenia dla użytkownika.
Zauważ też, że wszystkie te ograniczenia definiowane są w odniesieniu do pojedynczej sesji (per login). Nie są one globalne ani stałe. Być może będą kiedyś ograniczenia globalne, ale na razie tyle musi wystarczyć ;)
PLIKI¶
/etc/limits
ZOBACZ TAKŻE¶
AUTOR¶
Cristian Gafton (gafton@sorosis.ro)